توسعه

وب سایت شخصی هاشم زرین کیا

توسعه

وب سایت شخصی هاشم زرین کیا

توسعه

هاشم زرین کیا هستم علاقه زیادی به یاد گرفتن و یاد دادن و ارزش ایجاد کردن دارم.
این یادگیری میتونه مطالعه کاغذی باشه میتونه تو کار باشه یا حتی تو سفر یا شاید هم همنشینی با انسان ها و البته متمم خوانی یا در راه متمم خوانی باشه.
تا الان یه کارایی کردم الان یه کارایی میکنم و یه کارایی هم در آینده قراره بکنم.
این وبلاگ بیشتر جایی است که من توش تمرین نوشتن میکنم و البته سعی میکنم دیدگاهم رو نسبت به چیز ها مطرح کنم پس انتطار ساختار های علمی و اکادمیک نباشید.
نوع نوشتار این وبلاگ هم بیشتر شبیه گفتار روزمره من است تا نگارشی از جنس بسیار رسمی کتابی

ضمنا با عرض پوزش بابت این که فونت کلمات پست ها خیلی کوچکن دلیل این که فونت این وبلاگ به این شکل است دو تا چیزه:

1 - اونی که قصد خواندن داره دنبال خواند سرسری نباشه
2- بیشتر با متن کلنجار بره

  • ۰
  • ۰

فیلترینگ به گونه های مختلفی وجود دارد از جمله الکل و مواد مخدر - روابط خصوصی - مهمانی گرفتن و ماهواره ....

(من در این پست نه چیزی رو تایید میکنم نه چیزی رو تکذیب میکنم فقط و فقط نشونش میدهم و یه جورایی یاد اوری میکنم زوایای پنهان قضیه رو به شما

وقتی از فیلترینگ حرف میزنیم احتمالا اولین چیزی که یادتون میفته همانا فیلتر کردن اینترنت هست.


نسبت به فیلترینیگ اینترنت چند نکاه مختلف به این مقوله هست :


1 - ما باید اینترنت رو فیلتر کنیم چون افراد عقل و شعورش رو ندارند و احتمالا به راه خلاف میرند(به دید تصمیم گیرندگان ) و بسان چوپانی که گوسفند ها را هدایت میکنند ما نیز باید انسان ها را هدایت و رهنمود بکنیم و باید بهشون بفهمونیم چه چیزایی برایشان خوب هست و چه چیزایی برایشان بدهو

2- به علت مسائل امنیتی و البته ضعف مردم و البته به خاطر صلاح مردم و جامعه و کشور محدودیت های فیلترینگ باید ایجاد شود.


اول

از همه میخوام به ماهواره به پردازم بنابر مرکز امار خانوارهای کشور، ۵.۷ میلیون خانوار (۲۳.۵ درصد) به خدمات ماهواره‌ای مستقیم به خانه دسترسی دارند (بهمن 94) البته اگه با دید هوایی سطح شهر های ایران رو ببینید احتمالا میگید 23.5 درصد خیلی خیلی خیلی کمه و احتمالا بالای 80 درصد است(این رو در یه برنامه صدا و سیما اعلام کردند (البته نکته اینه که ما جامعه هدفمون شهر نشین ایرانی است نه عزیزان روستا نشین و عشایر عزیز و .... ) به گمونم اگر این حرف رو بری به شهروند یه کشور دیگه یا کارشناس یه کشور دیگه بگی که اره در کشور ما یه چیزی جرم هست و جزای زندان و شلاق و جریمه داره (ماهواره رو نمگیم) ولی با این اوصاف تقریبا همه دارند اون چیز رو ؟!؟! اون فرد خارجی احتمالا یه نگاه عاقل اندر صفیح میکنه؟!!؟!؟ و میگه این خاورمیانه ای ها واقعا چرت و پرت زیاد میگن؟!؟!
دوم

فیلترینگ اینترنت این که یوتیوب - فیسبوک - توییتر - فلیکر و..... فیلتر هستند (در حقیقت اصلا راه ورود اصلی رو بستن شاهراه بستست. به کنار خیلی از اون وری ها هم دسترسی ما را به سایت هاشون غیر مجاز کردند و استفاده ما از اون ها محدود شده ؟!؟!(نمیتونیم پول بدیم نمیتونیم کد اشتراک داشته باشیم و..) در حقیقت اگه چیزی بمونه که عزیزان داخلی فیلتر نکردن اون عزیزان خارجی میان فیلتر میکنن شاید به همین دلیل هست قشر زیادی از جامعه اصلا به غیر تلگرام و اینستاگرام چیز دیگه ای رو نمیشناسن حق هم دارن چون تنها چیزایی که اغوش باز برای ایرانی های عزیز باز کردن همین دو تا هستن( و تمام دسترسی ها کار ها و... با این استفاده میشه (البته این نکته رو در نظر داشته باشید روی این صحبت در مورد اینترنت موبایلی هست نه بر روی پی سی و کار های جدی و... البته خیلی از ترافیک اینترنت داخل ایران ترافیک موبایلی هست)


فهرست برترین اپلیکیشن‌های فروشگاه گوگل‌پلی بر اساس کاربران ایران: از ۱۰ اپلیکیشن اول، ۸ تاشون وی‌پی‌ان هستن


ولی وای بر روزی که جلوی این ها هم بگیرید و این طناب رو هم بخوان قطع کنن و خب وقتی این اتفاق بیفته خیلی طبیعی هست که اتفاقی که در پایین شرح دادم بیفته :(چگونه گل به خودی زدیم


نمودار های بالا کاملا بدون شرح هست (راستی یه پیشنهاد به فتنه گرا و حامیان فتنه اینده :) عزیزان قبل از ایجاد فتنه چند تا فیلتر شکن توپ بسازید نصب فارسی و دسترسی های بالا و.... بعد قبل از فتنه یا حین فتنه اینا رو گشترش بدید (البته نمیدونم که ایا این فتنه گرا این کار رو کردن یا نکردن؟!؟!؟ ولی به گمانم کردن ) و خب این نمودار نشون میده که عزیزان برادران خواهران فیلتر کننده راه مقابله فیلتر نیست نیست نیست.


تاریخ شروع این پست بر میگردد به 24/10/1396 و دلیل اصلی قطع کردن تلگرام و گاها قطع کردن اینترنت ناامنی های دی ماه بود اما امروز 11/2/1397 بعد از مدت ها حرف و حدیث در مورد قطع تلگرام و بعد از تجربه ی فیلتر کردن تلگرام در روسیه و البته قطعی چندین ساعته تلگرام در 8/2/1397 (البته دلیل این قطعی گرم شدن سرور های تلگرام بوده است) اما خبری که در تاریخ 10/2/1397 در رسانه ها و البته در کانال های تلگرام دست به دست شد خیلی ساده بود:


 فوری

با دستور و پیگیری دستگاه قضایی، روند مسدود سازی تلگرام آغاز شد.


متاسفانه حکومت و ساختار های حکومتی جامعه ایران با این کار یه جورایی اشتباه بزرگی کردند و اون هم خطا در اعتماد سازی عمومی بوده است.

بخشی از جامعه ایرانی به نبود عدالت در دستگاه قضایی اعتماد دارند(پس در نتیجه این که یک نهادی که اعتمادی به آن نیست یک چیز را ممنوع کنه مردم اون جامعه اعتمادی به انتخاب این افراد ندارند پس در نتیجه با این کار فقط و فقط حس انزجار اجتماعی را بالا میبرند) البته همان طور که میدانید بالا رفتن قدرت تلگرام  و همه گیر شدنش قدرت حاکمیت را کاهش میدهد و البته حکومت را مردمی تر میکند:
حجوم مردم برای کمک به زلزله غرب کشور - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان مهم ترین مثال های قدرت اجتماعی بوده اند.

به مرور زمان وقتی نسلی شکل بگیرد که با شبکه های اجتماعی شکل گرفته هنجار ها دیدگاه ها ارزو ها و... او کاملا متفاوت است با گذشته و تطبیق یافته با شبکه های اجتماعی است (مثال خیلی ساده ای که میتونم بزنم اینه که بعد از همه گیر شدن اینستاگرام غذا هایی که در رستوران ها سرو میشود زیبا تر از غذا هایی بودند که قبل از هه گیر شدن اینستاگرام سرو میشدند.


سوم

من کاری به این که الکل خوبه ؟!؟! بده !؟!؟ نجسه!؟!؟ برای کبد بده!؟!؟ عقل را تهی میکنه !! ندارم بحث اصلی من در مورد فیلترینگ هست.

فیلترینگ مصرف مشروبات الکلی خب قاعدتا در جریانید که مصرف تولید حمل نوشیدنی های الکلی در داخل کشور ایران غیر مجاز است (قاعدتا هم وقتی که دارید این مقاله رو میخونید تعداد بسیار زیاد مواجه شدن با این چیز را به خاطر میارید به گونه ای که انگار که نه انگار این چیز غیر مجازه(دسترسی برای خرید مشروبات الکلی در داخل ایران کم تر از 7 دقیقه است ) و البته نگاهتون را به یه امار جلب میکنم:

(مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت مطرح کرد بر اساس اعلام مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت در بسیاری
از مناطق ایران مصرف الکل افزایش داشته است به گونه ای که بیش از ۲۰۰ میلیون لیتر انواع
مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می‌شود.) البته این آمار برای سال 1393 است آمار دیگه ای که دیدم این بود که ایران 19 خورنده ی مشروبات الکلی دنیا رو داره

و با این اوصاف مشروب الکلی کاملا غیر قانونی است(البته تعداد افراد الکلی در ایران نسبت به امریکا و کشور های غربی خیلی پایین تر هست پدیده معتاد به الکل در ایران نسبت به غرب کم تر دیده میشود در صورتی که اعتیاد به مرفین ها ( تریاک و مشتقاتش ) در ایران بسیار بسیار بیشترهو خب با این اوصاف وقتی در مملکت ما در خیلی از جا ها تقاضای مشروبات الکلی بسیار هست و با هر نوع سخت گیری باز هم این تقاضا ها تغییر نمیکنه(خوردن الکل و مشروبات الکلی وحشتناک دست ساز در اوایل دهه شصت ) به گمانم خط زدن و کلا حذف کردن صورت مسئله نتونه کمکی به

حل مسئله بکنه برای مثال در اوایل قرن گذشته میلادی هم مشروبات الکلی در امریکا غیر مجاز بود ولی به دلایل زیادی این قضیه منتفی شد (اگر دلایلی مجاز بودن و از اون ور غیر مجاز بودن مشروبات الکلی در ذهنتون هست حتما پیشنهاد میکنم در مورد اصلاحیه 18 ام قانون اساسی ایالات متحده که در مورد منع مصرف مشروبات الکلی وبد و دلایل لغو این اصلاحیه مطالعه ای داشته باشید )


وقتی در صحنه واقعیات یک جامعه یک سری رویداد هایی اتفاق میفته نمیشه اون ها رو در نظر نگرفت و خط بطلانی به آن زد


چهارم

هر وقت میخوام از مواد مخدر محرک اصولا هر چیزی که میکشن از مخدرات و محرک های مجاز تا غیر مجاز حرف بزنم یا ازوشن بگم یه جورایی از گفتن دربارشون پرهیز میکنم ؟!؟! (البته نه من بلکه جامعه جوری 

پینوشت: هر وقت امار و اطلاعات داده ها و پایگاه های داده رو در ذهنم میارم ناخودگاه یاده حرف معلم آمار دبیرستانم اقای نجفی فر میفتم ایشون حرف جالبی میزد:


در مملکت ما تعداد نفوس را نداریم چه برسه به اندازه ها ابعاد سلیقه شناسی ها و....


پینوشت : این پست در اینده ی نزدیک تکمیل تر خواهد شد.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی